Dijital telsiz mi almalıyım, analog telsiz mi?

Telsiz satın almak istiyorsunuz fakat en doğru model sizin için hangisi karar veremiyorsanız doğru bir makale okuduğunuzu belirtelim. Öncelikle eski tip analog telsiz mi yoksa yeni nesil  dijital telsiz mi olmalı? Analogdan önce dijital ürünler  ile ilgili kullanıcıların sorduğu ilk soru ‘neden dijital telsiz almalıyım?’ diye sormaktadırlar.

Lisanssız satılan el telsizleri analog telsiz cihazlarıdır. Ülkemizde ve Avrupa’da 446mhz de çalışan lisans gerektirmeyen el telsizleri mevcuttur. Bu telsizleri herkes satın alabilir ve kullanmalarında hiçbir yasal izin gerektirmemektedir.  Lisanssız telsizlerin kullanımının çok fazla olduğu yerlerde telsiz haberleşmesinde problemler çıkmaktadır. Aynı Frekansı kullanan telsizlerde frekans karışıklığı olmaktadır. Özellikle İstanbul’da çok fazla şantiye, kule vinçler,güvenlik firmaları,siteler ve benzeri yerlerde bu tip telsizler kullanıldığından sağlıklı bir iletişim sağlamak oldukça zorlaştı.

Dijital telsiz cihazları tam da bu noktada devreye girmektedir.  Yeni nesil bu tip sayısal telsizlerin başlıca özellikleri;  kapsama alanı daha geniştir,  yüksek ses kalitesi ve performansı nda bariz bir üstünlük mevcuttur  Örneğin analog telsizin cızırtılı çektiği bir yerde dijital telsiz ile net haberleşme sağlarsınız, gürültülü ortamlarda yapılan anonslarda analog telsizde ses ortam gürültüsü ile beraber komple karşı tarafa iletilirken dijital telsizlerde ise bir tek insan sesi karşı tarafa gider ne kadar gürültü olursa olsun sanki sessiz bir odadan anons ediyormuşçasına anonsunuz karşıya problemsiz iletilir,  IP tabanlı veri uygulamaları veya GPS gibi uygulamalar ile klasik telsiz cihazlarının sunduğu ses iletişiminden fazlasına sahip olabilirsiniz, sesin sayısal olarak iletilmesiyle ses kaydı gibi yeni  uygulamaların gerçekleştirilmesi gibi imkanlar da bulunmaktadır.

Lisanslı olan dijital telsiz modellerinin yanında artık lisans gerektirmeyen dijital telsizlerde Hytera markası ile mevcut bulunmaktadır. Pd365 ve Pd505lf modelleri ile ekranlı ve ekransız olarak iki seçenek bulunmaktadır.  Ekranlı modelde anons eden kişileri görebilir, kısa mesaj gönderip alabilirsiniz. Zorlu çalışma ortamları örneğin inşaat, şantiye gibi yerlerde ekransız telsiz modeli pd505lf‘yi önermekteyiz. Kule vinçlerin frekans karışıklığı sorunu yaşadığından meydana gelen kazaları, bu model sayesinde  bertaraf etmektedir.

Gelelim fiyat aralıklarına lisanssız analog telsiz telsizler 80$ ile 140$ arasında değişiklik gösterirken, ruhsat gerektirmeyen dijital el telsizi fiyatları 170$ ile 210$ arasındadır.

Alacağınız performansı göz önüne alırsanız kesinlikle yeni nesil dijital telsizlerden satın almanızı önermekteyiz. Tabii telsiz iletişimi konusunda kısıtlı bir bütçe ayıran işletmeler için klasik lisanssız analog telsizler tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Telif hakkı gereği kopyalama yapanlar hakkında yasal işlem yapılmaktadır.